Źródła dziejów

        Podstawą prawną do założenia arboretum było postanowienie Radnych Gminy oraz Plan Urządzania Gospodarstwa Leśnego miasta Lądek-Zdrój na okres gospodarczy od 1 stycznia 1969 do 31 grudnia 1978. Arboretum założył pasjonat i miłośnik drzew mgr inż. Mieczysław Wilczkiewicz. Warto pamiętać o bliskich współpracownikach Mieczysława Wilczkiewicza, którzy przyczynili się do założenia arboretum. W szczególności wyrazy uznania należą się Józefowi Krzemieniowi, ówczesnemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej, inż. Zdzisławowi Hutarzowi, Kierownikowi Obwodu Leśnego Lasów Komunalnych oraz Józefowi Kubiesie, gajowemu, pierwszemu opiekunowi arboretum, który sprawował opiekę nad ogrodem od 1972 przez 22 lata do 1994 roku. Administracyjnie arboretum podlega burmistrzowi miasta Lądek-Zdrój a jego opiekunem naukowym jest dr hab inż. Przemysław Bąbelewski, prof. UPWr.

         Arboretum powstało w roku 1972 XXw. na terenie lasów należących do miasta. Obecnie ma powierzchnię 1,82ha. Ogród jest udostępniony do zwiedzania od maja do października oraz w innych terminach ustalanych w zależności od zapotrzebowania. Ciekawą atrakcją jest NOCNE podświetlenie ogrodu, który można zwiedzać również po zmroku. Jest to pierwsze arboretum w Polsce, które zostało podświetlone. Średni czas zwiedzania ogrodu to 40 minut.

          Ogród ma charakter leśny i usytuowany jest w górskim terenie. Jest najwyżej położonym arboretum w Polsce na wysokości 500 m n.p.m. Można w nim podziwiać ponad 1000 różnych gatunków drzew i krzewów z różnych  regionów  świata jak np. USA, Japonia, Chiny, Korea, Brazylia. Najpiękniejszym czasem w ogrodzie jest przełom maja i czerwca kiedy to kwitną różaneczniki i azalie w tym Królewska Kolekcja Różaneczników. Malowniczymi alejkami można spacerować i podziwiać piękne rośliny wśród śpiewu ptaków i szumu licznych strumyczków i źródlisk. Wiele tajemniczych i niesamowitych zakątków sprzyja relaksowi na ławeczkach między egzotycznymi drzewami.  Ogród jest czynny od maja do października od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Wstęp jest płatny.


mgr inż. Mieczysław Wilczkiewicz (1913-1994)

Wielki miłośnik z zawodu leśnik-szkółkarz. Studia rozpoczął w Szkole Lasowej Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie zaś ukończył po powrocie z Syberii w latach pięćdziesiątych na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jako pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa, dzięki ożywionym kontaktom z pracownikami arboretów i ogrodów botanicznych w kraju i za granicą, sprowadził nasiona i sadzonki. Materiał ten został wykorzystany do produkcji roślin w doświadczalnej szkółce Stacji Instytutu Badawczego Leśnictwa z filią w Romanowie k. Kłodzka. Opracował sposoby zakładania drzewostanów nasiennych drzew liściastych i iglastych. Zajmował się rozmnażaniem wegetatywnym drzew i krzewów. Jego własne materiały szkółkarskie posłużyły do utworzenia lądeckiego arboretum. Wraz z Jerzym Hrynkiewiczem oraz Bolesławem Sękowskim był współautorem podręczników dendrologicznych.


prof. dr hab. Jerzy Hrynkiewicz

Botanik, specjalista dendrolog. Jest autorem około stu publikacji z zakresu systematyki roślin, dendrologiI, ogrodnictwa. Opiekun naukowy lądeckiego arboretum z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do roku 2010.


dr hab. inż. Przemysław Dionizy Bąbelewski profesor uczelni. Wykładowca dendrologii, pracownik Katedry Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Prowadzi wykłady i ćwiczenia dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Zawodowo zajmuje się drzewami, krzewami, krzewinkami, pnączami i roślinami ozdobnymi, badając ich zastosowanie w ogrodnictwie. Wybitny znawca z zakresu dendrologii. Opiekun naukowy lądeckiego arboretum z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od 2010 roku.


Józef Kubiesa – gajowy, pierwszy opiekun arboretum. Zajmował się ogrodem od chwili założenia w 1972 przez 22 lata do 1994 dopóki pozwoliło mu zdrowie.


Na podstawie : 
Biuletun Ogrodów Botanicznych 5:91-100, 1996 autor prof. dr hab.Jerzy Heynkiewicz-Sudnik
Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych ,2001, autorzy J.Hrynkiewicz-Sudnik, B.Sękowski, M.WilczkiewiczJeśli podoba Ci się stronka postaw kawkę autorowi :)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
error: